Kaip pasidaryti saulės kolektorių, saulės bateriją?

Grupė: NAMAI, BUITIS

Didėjančios išlaidos energijai, nestabilios jos kainos ir noras turėti nepriklausomybę nuo monopolinių kompanijų skatina žmones pasidomėti kaip pasidaryti saulės kolektorių, saulės bateriją ar kur juos įsigyti. Taip išnaudojama saulės šviesa bei šiluma, sutaupoma nemažai pinigų, o kas svarbiausia, naudojama ekologiškai švari energija, tad nereikia taip stipriai jaudintis dėl gamtos taršos.

Pasigaminti saulės kolektorių nėra ypač sunku, tačiau reikia šiek tiek pasigilinti į fiziką bei įsigyti reikalingų medžiagų, kurių kaina nė iš tolo neprilygsta parduodamiems kolektoriams, todėl siekiant sutaupyti – savadarbiai saulės kolektoriai yra būtent tai, ko reikia.

Pirmiausia reikia numatyti kolektoriams vietą. Kadangi tai nėra ypač išvaizdi interjero detalė, dažniausiai renkamasi pietinė šlaitinio stogo pusė, tačiau toks kolektorius bus efektyvus tik šiltuoju metų laiku, kuomet yra ne tik nemažai saulės, bet ir nejuntami dideli šalčiai. Tuo tarpu montuojant kolektorius ant namo sienos, šiokios tokios naudos galima sulaukti ir žiemą, kadangi pašildžius saulutei ant sienos kabantys kolektoriai įšildo ir pačią sieną, tad sumažėja išlaidos šildymui, sunaudojama mažiau kuro.

Išrinktus tinkamą vietą laikas pradėti konstruoti saulės kolektorių. Pačiam paprasčiausiam saulės kolektoriui pasidaryti reikės OSB plokštės, skardos, juodos spalvos dažų, plastikinių arba varinių (variniai efektyvesni, tačiau net keletą kartų brangesni) vamzdelių, stiklo (puikiai tiks seni buto, namo ar balkono langai) ir tvirtinimo medžiagų (varžtų, vinių), seno boilerio ar kitos vandens talpyklos, jei norite kaupti karštą vandenį.

Ant OSB plokštės reikia pritvirtinti skardą. Skarda nudažoma juodai, kadangi juoda spalva geriausiai pritraukia saulės šviesą. Esant poreikiui ir galimybėms, tarp skartos ir plokštės galima pasirūpinti vata, kuri apsaugotų nuo šilumos praradimo. Ant skardos priklijuojami ar kitais būdais pritvirtinami vamzdeliai, išvedžiojant juos po visą plotą. Išraizgytus vamzdžius uždenkite stiklu, jį pritvirtindami prie plokštės. Stiklas padeda įkaitinti vandenį bent 20 laipsnių daugiau nei kolektorius be stiklo, tad paieškoti seno lango tikrai pravertu.

Sunkesnė dalis – sujungti saulės kolektorių su vandens talpykla (boileriu ar kt.) Naudojant įprastus plastikinius vamzdžius kiek lengviau nei su variniais. Geriausia, jei naudojami standartinių dydžių vamzdeliai, movos. Jei Jūsų pagamintas saulės kolektorius bus pritvirtintas žemiau nei vandens talpykla – vanduo cirkuliuos savaime, priešingu atveju teks pasirūpinti vandens cirkuliavimo priemonėmis, naudoti elektrą ar kitus būdus.

Štai ir viskas – paprasčiausias ir kone pigiausias saulės kolektoriaus Jau gali būti montuojamas Jūs namuose, nes Jūs jau žinote, kaip pasidaryti saulės kolektorių, tačiau siekiant iš saulės gauti dar daugiau naudos vertėtų pasidomėti ir kaip pasidaryti saulės bateriją, kuri galėtų aprūpinti elektra Jūsų namus, kiemą, pavyzdžiui, sodo apšvietimui ar pavėsinėje norint turėti rozetę radijui. Tačiau skirtingai nei kolektoriaus gamyba, saulės baterijų patiems daryti gali ir neapsimokėti, atimti pernelyg daug laiko bei lėšų, tad dauguma verčiau renkasi pirkti baterijas ir jas montuoja, pritaiko savo poreikiams (pirkti tik pačius saulės elementus, vadinamus baterijomis yra gerokai pigiau nei pirkti jau paruoštą veikimui sistemą).

Norint patiems pasigaminti saulės baterijas vis tiek teks pirkti saulės elementus, tad reikia paruošti plokštę (tam tinka OSB ar kita plokštė), ant kurios bus tvirtinami įsigyti saulės elementai (įsigyti jų galima elektronikos parduotuvėse ar internete). Plokštėje reikia pasirūpinti skylutėmis, pro kurias reikės iškišti prie elemento prilituotas (jei nėra perkant, teks tuo pasirūpinti patiems) metalines plokšteles. Rekomenduojama prilituoti teigiamą ir neigiamą laidus į skirtingas puses, kad nesusimaišytumėte.

Kuomet elementai paruošti, juos reikia pritvirtinti prie plokštės. Tam puikiai tinka lipni dvipusė juosta. Galvodami kaip pasidaryti saulės bateriją greičiau labai neskubėkite, jei netyčia sumaišysite pusę, baterija neveiks. Be to, elkitės atsargiai, saulės elementai yra ypač trapūs. Kuomet suklijuosite visus turimus saulės elementus vieną šalia kito ir sukursite didelę saulės panelę (tokio dydžio, kokio norite), apverskite panelę, padėkite ją ant lygaus paviršiaus ir sulituokite metalines plokšteles (laidus) einančius iš tos pačios skylutės. Tuomet reikia pabaigti jungimą, tam tinka teigiamo – neigiamo varžto perėjimai ar kiti būdai. Nepamirškite, kad tai yra tik vienas iš jungimo būdų, priklausomai nuo savo poreikių, fizikos ir elektronikos žinių, galite daryti ir kitaip. Tiesa, galinis jungimas yra skirtas tuo atveju, jei tai bus saulės baterija be akumuliatoriaus. Norėdami prijungti akumuliatorių turėtumėte atlikti šiek tiek kitaip, prijungdami dar ir keitiklį. Čia daug kas priklauso ir nuo to, kokio galingumo bateriją norite pasidaryti, kaip ją panaudosite ir kokios talpos akumuliatorių įsigysite.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 2+4=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")