Kaip mokytis groti įvairiais pučiamaisiais instrumentais?

Grupė: MUZIKA, ŠOKIAI

Muzika – tai viena iš meno sričių. Menas išskirtinė sritis tuo, jog ne kiekvienas gali išmokti gražiai piešti arba groti, norint ko nors pasiekti mene, tam reikia pašaukimo ir kantrybės. Tai nėra tikslusis mokslas, kuriame pritaikant vieną ar kitą formulę gaunamas rezultatas. Mene reikia eksperimentuoti, bandyti ir net daug kartų darant tą patį galutinis variantas dažniausiai nebūna identiškas su ankstesniais bandymais.

Muzika kiek tikslesnis mokslas nei dailė, lengviau įvertinti ar kūrinys atliktas teisingai ar ne, tačiau vis tiek išlieka kūrybinė dalis, kai muzikantas gali pasirinkti sau priimtiną muzikos stilių. Beveik kiekvieną muzikinį kūrinį galima perkurti ir pritaikyti kuo malonesnį sau.

Galima sakyti yra trys pagrindiniai būdai kaip mokytis groti pučiamaisiais instrumentais: tai mokymasis savarankiškai, mokymasis muzikos mokykloje ir mokymasis samdant privatų mokytoją. Svarbiausia yra noras ir pasiryžimas. Reikia nusiteikti, kad ne viskas pavyks iš pirmo karto ir gali tekti mokytis ne vienerius metus, kol bus pasiektas norimas rezultatas, tačiau jei tai atrodo įdomu, tikrai verta bent pabandyti.

Mokantis groti pripučiamaisiais instrumentais muzikos mokykloje arba lankant privačias pamokas per trumpą laiką galima pasiekti akivaizdžių rezultatų, nes ten moko sistemingai, programa parengta taip, kad kuo geriau būtų įsisavinami svarbiausi muzikos aspektai. Tačiau visada medalis turi dvi puses, mokantis muzikos mokykloje gaunamos žinios yra paremtos vieno konkretaus žmogaus, šiuo atveju muzikos mokytojo, asmenine patirtimi. Jis perduoda savo mokiniams tai, ką jis moka pats, diegia savo mėgstamą muzikos stilių, nors ir stengiamasi apimti visus pagrindinius stilius. Kaip bebūtų mokytojas negali idealiai žinoti visko iki giliausių smulkmenų. Todėl muzikos mokykla gali puikiai suteikti pirmines teorines žinias, be kurių neįmanoma išmokti groti jokiu instrumentu, o vėliau eksperimentuojant galima savaime išmokti kurti ir groti pasirinktus kūrinius, tačiau mokantis grupėje mokytojas negali skirti pakankamai dėmesio kiekvienam mokiniui individualiai.

Privatus mokytojas nuo muzikos mokyklos skiriasi tuo, kad su juo vyksta individualios pamokos, mokytojas gali labiau atsižvelgti į mokinio poreikius, pomėgius, daugiau laiko ir dėmesio skiriama ne teorijos perteikimui, tačiau konkretesniam supažindinimui su muzika toje srityje, kuri domina mokinį. Paprastai šių užsiėmimų kaina yra didesnė nei mokykloje mokantis su grupe, tačiau ir geresnis rezultatas pasiekiamas greičiau. Mokantis su privačiu mokytoju galima atkreipti daugiau dėmesio į pačio instrumento pažinimą. Norint išmokti gerai ir laisvai groti labai svarbu pažinti instrumentą. Turi būti žinoma kiekviena smulkmena ir garsas, kurį galima panaudoti grojant. Paprastai daugumą pučiamųjų instrumentų sunku atskirti vieną nuo kito, tačiau jais grojantis muzikantas, turėtų atskirti savuosius.

Kaip žinia, dauguma garsių kompozitorių groti išmoko savarankiškai, nepadedant jokiems mokytojams, neturint reikiamos literatūros. Mokantis groti savarankiškai geriausiai atsiveria kūrybiškumas, išlaisvinama fantazija. Siekiant sužinoti kaip mokytis groti pučiamaisiais instrumentais, labai svarbu išsirinkti sau priimtiniausią ir labiausiai patinkantį instrumentą, turi tikti jo dydis, būti malonus skambesys ir geriausia jei yra galimybė jį turėti nuosavą, o ne naudotis paskolintu, nes tada bus galimybė mokytis tada kai yra įkvėpimas. Išsirinkus instrumentą daugelio pradedančiųjų klaida ta, kad jie nori iškarto pradėti groti, o pabandžius dažniausiai nusiviliama ir užsidegimas groti pranyksta. Jei mokomasi savarankiškai, be jokių kitų mokytojų dažniausiai remiamasi muzikos knygomis. Pirmiausiai reikia turėti teorinius pagrindus, žinoti natas, pažinti muzikos stilius. Grojant pučiamaisiais išskirtinis dalykas mokymesi yra kvėpavimas, dažniausiai pučiamuosius yra sunku pūsti, todėl reikia išmokti reguliuoti kvėpavimą, kad vėliau grojant kūrinius nepritrūktų oro. Kitas svarbus dalykas yra pirštų padėtis, kiekvienas instrumentas turi savitą formą, kuri ir padeda išgauti skirtingus garsus, todėl taisyklinga pirštų padėtis užtikrina galimybę patogiai, greitai ir tiksliai išgauti reikiamą garsą.

Turint teorinius pagrindus, pažįstant savo instrumentą, galima pradėti groti muzikinius kūrinius, patartina pradžiai pasirinkti kuo lengvesnius, nelabai ilgus, tačiau tokius kūrinius, kurie labiausiai patinka. Nereikėtų vadovautis tokia logika, kad visi jį groja, todėl ir aš grosiu. Grojamas kūrinys turi patikti, taip bus daug lengviau jį išmokti. Dar vienas dalykas padedantis greičiau išmokti tai susipažinimas su kūrinių kompozitoriais, gyvenimo ir kūrybinėmis istorijomis, tai padės įsijausti į patį kūrinį ir jo atlikimą, intonaciją.

Kaip kiekvienoje meno srityje taip ir muzikoje, labai svarbu asmeninis nusiteikimas. Mokymasis groti pučiamaisiais instrumentais turi būti malonumas, o ne darbas. Savaime suprantama, norint ko nors pasiekti reikia daug pastangų ir laiko. Visada pasitaiko nesėkmių, tačiau svarbu nepasiduoti ir džiaugtis pasiektais rezultatais.

Kviečiame paklausyti keletą minučių nuostabios ir raminančios, pučiamojo instrumento - saksofono, muzikos.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 3+4=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")