Kaip veikia internetas?

Kaip veikia internetas?

Priklausomybė nuo interneto liečia tik individualius asmenis, tiek ir įmones, kadangi didelė dalis bendravimo, verslo, informacijos pateikimo ar apsikeitimo vyksta būtent interneto pagalba. Dingus internetui apima šiokia tokia panieka, sunkiai randame sau vietą. Kaip matome, internetas ypač svarbus kasdieniame mūsų gyvenime, tačiau retai kada susimąstome, kaip veikia internetas.

Interneto veikimas pagrįstas tinklo principu, kadangi vienas kompiuteris jungiasi su kitu per tam tikrą įrangą, o didelis kiekis susijungusių kompiuterių primeną tinklą (dėl to dalis terminų interneto srityje yra susijusių būtent su tinklu).

Internetą dažniausiai naudojame naršymui po įvairiais svetaines. Interneto svetainės failai yra talpinami specialiuose kompiuteriuose, kurie vadinami serveriais. Serveriai visą parą yra prijungi prie interneto, turi nustatytą adresą, pagal kurį yra pasiekiami. Tuomet prijungus savo asmeninį kompiuterį ar bet kurį kitą įrenginį, turintį interneto naršyklę (išmanųjį telefoną, planšetinį kompiuterį ar net elektroninių knygų skaityklę), suvedus interneto svetainės adresą pamatysite norimą ar reikiamą informaciją, galėsite svetainėje palikti kažkokią savo informaciją (pavyzdžiui komentarą), kuris išsisaugos serveryje, numatytoje vietoje (dažniausiai tai yra speciali duomenų bazė). Tuo tarpu kitas žmogus, iš bet kurios pasaulio vietos, interneto tinklo pagalbą galės matyti Jūsų komentarą bei tą pačią informaciją svetainėje kaip matėte ir Jūs.

Kitas dalykas, ką labai dažnai naudoja žmonės – elektroninis paštas. Elektroninis paštas veikia labai panašiai kaip ir interneto svetainės, tačiau skiriasi keli dalykai, kadangi pateikiama tik Jums skirta, suasmeninta ir nuo kitų slepiama bei saugoma informacija (laiškai). Jums prisijungus prie pašto paslaugą siūlančio serverio (galima jungtis per interneto naršyklę, galima naudoti ir specialias programas, vadinamus pašto klientus) Jums pateikiami Jūsų gauti, išsiųsti ar išsaugoti laiškai, suteikiama galimybę rašyti ir persiųsti laiškus kitiems žmonėms, besinaudojantiems elektroninio pašto paslaugomis ir susikūrusiems savo pašto dėžutę.

Parašius elektroninį laišką informacija iš vieno serverio keliauja į kitą (jei skiriasi pašto paslaugos teikėjai), tuomet laiško gavėjas mato naują, neskaityti laišką. Šiuolaikinės sistemos leidžia apie tai sužinoti gaunant pranešimą savo darbalaukyje, telefone ar išgirdus specialų, kompiuteryje nustatytą garsinį signalą. Kaip matote, abiejose minėtose situacijose dalyvauja tarpininkas – specialiai tam pritaikytas serveris. Tačiau jis internete būtinas ne visada.

Kuomet nėra naudojamas serveris, sujungimas tarp dviejų ar daugiau įrenginių galimas P2P (angl. peer-to-peer) modelis, lietuviškai vadinamas lygiarangiu perdavimu, kuomet abu interneto naudotojai yra ir serveriai, ir klientai, tai reiškia, failais, informacija dalinasi tiesiogiai. Tokiu principu veikia nemažai bendravimo (pavyzdžiui Skype), failų dalijimosi (pavyzdžiui torrent tipo) programų. Tai labiau apkrauna interneto resursus, tačiau leidžia patogiau dalintis informacija su savo draugais kitoje ekrano pusėje.

Pats interneto tinklas yra sudarytas ne tik iš serverių, kuriuose saugoma informacija ar klientų (kompiuterių, telefonų), kurie tą informaciją kuria ir naudoja. Yra gausybė papildomų įrenginių, dažniausiai vadinamų mazgais, kurie padeda lengviau ir patogiau pasiekti informaciją, ja pasidalinti ir nepaklysta, taip iššaukiant kritines klaidas. Tarp tokių įrenginių ir modemai, maršrutizatoriai, parenkantis tinkamus IP adresus, siunčiamų informacijos paketų maršrutus, ir kabeliai ar bevielio ryšio stotelės, bokštai, leidžiantis sujungti serverį su klientu. Juos papildo taisyklės, vadinamos protokolu. Protokolas – tai vieningos taisyklės, pagal kurias skirstomos užduotis, informacijos kryptys ir kiti svarbus dalykai, apsaugantys nuo globalinių klaidų ir užtikrinantys ypač didelį informacijos plitimo greitį.

Apytiksliai žinodami kaip veikia internetas galėsite suprasti, kodėl Jūsų namuose tiek daug įvairiausių kabelių ar įrangos, kodėl nėra galimybės naudotis internetu kai nėra elektros ar bent jau nesijausite balta varna prie kitų žmonių, kurie apie šiuolaikines technologijas nusimato šiek tiek daugiau.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 6+6=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")