Kaip atnaujinti BIOS, draiverius?

Kaip atnaujinti BIOS, draiverius?

Kompiuteris be BIOS ir komponentų draiverių (tvarkyklių) tinkamai nefunkcionuotų, todėl šie dalykai ne tik privalo būti kompiuteryje, bet ir reikia juos retkarčiais atnaujinti. Siekiant, kad atnaujinimas nekeltų rūpesčių būtina iš anksto pasitikrinti, kokie kompiuterio komponentai naudojami, rasti naujausias jų draiverių versijas ir atsisiųsti į savo kompiuterį.

Draiverių atnaujinimas retai kada kelia daugiau rūpesčių. Norintiems paprastesnio ir greitesnio sprendimo siūloma naudoti automatines programas, kurios pačios nustato kompiuteryje esančius komponentus, patikrina naudojamą draiverių versiją, sulygina ją su naujausia išleista versija ir jei šios nesutampa, atsiunčia bei įdiegia naujausius draiverius. Tai leidžia be jokių rūpesčių atnaujinti tvarkykles, tačiau čia yra ir kita medalio pusė.

Didelė dalis tokių programų, kurios veikia kokybiškai, yra mokamos. Mokėti keliasdešimt eurų vien už vieną kitą sutaupytą valandą (draiverius atnaujinti reikia pakankamai retai, o programinės įrangos licencija įprastai galioja tik vienam kompiuteriui) yra nelabai prasminga ir naudinga, tad didelė dalis žmonių labiau linksta prie nemokamų programų ar pasiryžta atnaujinti draiverius patys, be jokių programų.

Nemokamos programos ir kai kurios mokamos kartu su draiveriais neretai pagal nutylėjimą ar gudriais būdais įsiūlo papildomas programėles, pakeičia interneto naršyklės kai kurias nuostatas (pavyzdžiui pradinį puslapį), pridiegia priedų, įskiepių. Retkarčiais pasitaiko ir kenkėjiškų programų, todėl prieš diegiant tokias programas reikia būti ypač atsargiems, būtina atidžiai skaityti diegimo sąlygas, nuimti varneles prie nereikalingų priedų.

Diegiant draiverius ar juos naujinant be papildomų programų labai svarbu rasti saugų atnaujinimo failą, kadangi šiems yra suteikiama galimybė prieiti prie gana svarbių kompiuterio duomenų, galinčių sutrikdyti sistemą. Visuomet rekomenduojama siųstis atnaujinimą tik iš oficialaus gamintojo puslapio, nes tik taip galima būti tikriems, kad atsisiunčiami tikrai naujausi draiveriai, o ne paslėptas virusas ar kita žalos pridaryti galinti programinė įranga.

Jei atnaujinus tvarkykles, nesvarbu, tai darėte rankiniu būdu ar naudodamiesi pagalbinėmis programomis, kyla problemų, išdiekite atnaujinimą ir grįžkite prie senesnės versijos. Taip pat vertėtų patikrinti, ar naudojate draiverius tinkamus Jūsų operacinei sistemai, kompiuterio architektūrai, galbūt sumaišėte komponento modelį (net vienas skaičius ar raidė modelio pavadinime gali reikšti labai daug). Vadovaudamiesi šiais patarimais žinosite kaip saugiau atnaujinti draiverius, kurie užtikrina sklandesnį įvairių kompiuterio komponentų veikimą: nuo kompiuterio viduje esančių vaizdo ar tinklo plokščių iki spausdintuvų ar net išorinių kietųjų diskų (pastarieji vis dažniau kuriami taip, kad nereikėtų tvarkyklių, tačiau vis dar gali pasitaikyti ne tokių modernių sprendimų).

Kiek sudėtingiau gali būti atnaujinti BIOS. Tai kompiuterio paleidimu besirūpinanti sistema, kuri yra visuose kompiuteriuose, nepriklausomai nuo naudojamos operacinės sistemos. BIOS atnaujinimas nėra rekomenduojamas tuomet, jei nėra jokios rimtos priežasties tai daryti, pavyzdžiui, vien tik dėl to, kad yra naujesnė versija. Tuo tarpu jei kompiuteris yra senesnis, norima atnaujinti kai kuriuos komponentus, kurių nepalaiko senesnė BIOS versija, atnaujinimas tampa neišvengiamu. Taip pat atnaujinti gali tekti dėl kokios nors atsiradusios BIOS klaidos, dėl kurios kyla problemų dirbant kompiuteriu ar paleidžiant sistemą.

BIOS atnaujinimui skirtus failus turėtumėte rasti savo motininės plokštės gamintojo puslapyje. Norint tai padaryti reikės išsiaiškinti ir savo motininės plokštės modelį. Tą galima padaryti pažiūrėjus į dokumentaciją, peržvelgus užrašus ant pačios plokštės ar naudojantis papildomomis programomis, padedančiomis nustatyti kompiuterio komponentus.

Atsisiuntus BIOS atnaujinimo failus iš gamintojo puslapio reikia juos paleisti naudojant BIOS atnaujinimui skirtas programas, pavyzdžiui, WINFLASH (ją siūlo ASUS gamintojas). Šioje programoje pažymimas naujas BIOS failas, sutikrinama versija ir kiti duomenys ir paleidžiama procedūra, kuriai vykstant reikėtų kompiuteriu nesinaudoti, jo neišjungti ar neištraukti iš elektros lizdo. Sėkmingą atnaujinimą turėtų vainikuoti kompiuterio persikrovimas.

Jei naujinant BIOS įvyko klaida ar anksčiau buvo pažeista BIOS sistema (pavyzdžiui virusu) reikėtų nustatyti pradinius BIOS nustatymus. Tam motininėse plokštėse yra specialūs trumpikliai (veikia tik pilnai atjungus kompiuterį iš elektros tinklo). Prie trumpiklio turėtų būti užrašas CMOS ar panašus. Sulietus du kontaktus ar perkeitus trumpiklį iš vienos vietos į kitą turėtų atsistatyti gamykliniai BIOS nustatymai. Taip pat toks metodas įmanomas iš kompiuterio motininės plokštės išėmus palaikymo bateriją (taip pat būtina, kad nebūtų jokios elektros srovės į kompiuterį).

Atnaujinus ar atstačius gamyklinius nustatymus gali kilti įvairių papildomų rūpesčių, tai ir BIOS nustatymų pakeitimas į Jums įprastus ir tinkamus, gali nustoti veikti kai kurie įrenginiai, todėl reiks arba juos įjungti per BIOS, arba atnaujinti, per naujo įdiegti draiverius. Kai kuriais atvejais reikia iš naujo perdiegti ir operacinę sistemą, todėl prieš imantis BIOS atnaujinimo reikėtų pasirūpinti svarbių duomenų saugumu, juos perkelti į išorines laikmenas ar kitą kompiuterį. Žinodami kaip atnaujinti BIOS galėsite prikelti naujam gyvenimui seną kompiuterį, priversti savo kompiuterį veikti su kitais komponentais. Komponuodami savo žinias galėsite atnaujinti ir draiverius, todėl Jūsų nebegąsdins kai kurios pasitaikančios kompiuterio problemos, nes mokėsite jas išspręsti.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 9+6=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")