Kaip sodinti ir prižiūrėti rožes?

Rožės vienos populiaresnių gėlių, kurios dovanojamos įvairiomis progomis. Ši tradicija keliauja iš kartos į kartą. Įprasta matyti raudonas rožes, tačiau dabar galima rasti ir kur kas įdomesnių spalvų – mėlynų, juodų ar net margų. Su vaikais galima atlikti bandymus ir pakeisti rožės spalvą, nuskintą rožę pamerkus į vandenį su maistiniais dažais ji nusidažys vandens spalva. Vaikams tokie eksperimentai patinka, o rožėms tai nekenkia ir tai taps įdomia stalo dekoracija.

Rožės dažnai auginamos soduose, nes jų priežiūra nėra sudėtinga, o žydi jos ilgai ir gausiai. Yra labai daug rožių rūšių, todėl prieš pradedant jas auginti reiktų išsiaiškinti kokios veislės auga lengviausiai ir kaip sodinti rožes, kad jos gausiai žydėtų.

Kaip ir sodinant bet kokį naują augalą labai svarbu tinkamai paruošti vietą, kur rožė bus auginama. Žemė turi būti gerai išpurenta ir išravėta, kitaip žolių šaknys neleis įsitvirtinti augalui. Rožėms tinka šiek tiek smėlinga ir molinga žemė. Reiktų parinkti vietą kur būtų kuo daugiau saulės. Yra kelios rožių rūšys kurioms užtenka vos kelių valandų saulės per dieną, tačiau reiktų tai išsiaiškinti prieš įsigyjant augalą. Taip pat reiktų rožes apsaugoti nuo vėjo, šalčio ir skersvėjo, tam jos pakankamai jautrios ir gali sunkiau prigyti, o žydėjimo metu nebus daug žiedų.

Jei žemė nėra smėlinga ar molinga, galima iškasti didesnė duobę ir ją užpilti mėšlo ar komposto mišiniu su smėliu ir moliu, taip rožės sodinimo vieta bus tinkamai paruošta. Vėliau jai prigijus galima bus tręšti rožėms skirtomis trąšomis, kad šios gautų pakankamai mineralinių medžiagų. Taip pat būtina pasirūpinti, kad žemė nebūtų rūgšti, rūgšties panaikinimui galima naudoti kreidą. Rožes galima sodinti nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens, tačiau geriausiai jos prigyja tuomet, kai nėra didelių vasaros karščių, todėl palankiausias laikas pavasarį po šalnų, o sodinant rudenį – iki spalio mėnesio.

Rožių šaknys auga gana giliai, todėl jau sodinant reiktų pasirūpinti, kad šaknys neliktų paviršiuje. Duobė turėtų būti tokio gylio, kad paslėptų bent 5 centimetrus pačio daigo stiebo. Atstumas tarp daigų priklauso nuo rožių rūšies, jei tai krūminės rožės reiktų palikti didesnius tarpus, o jei jos stiebinės, nedidelės ir nelabai plintančios gali būti ir mažesni tarpai, svarbu kad augdamos neužstotų viena kitai šviesos. Stiebines rožes reiktų pririšti prie kuoliukų, taip jos nenulinks ir augs tiesiai. Sodinant rožę reikia stebėti, kad neužsilenktų šaknys, ilgesnes ataugas galima patrumpinti, bet geriau pasirūpinti tuo ankščiau ir paruošti didesnę duobę.

Pasodinus augalą jį reiktų gausiai palaistyti ir palaikyti drėgmę iki pilnai prigis. Jau prigijusių rožių dažnai laistyti nereikia, tačiau sausros metu būtina palieti. Svarbu saugoti, kad laistant vanduo nepatektų ant lapų, nes jiems tai kenkia. Taip pat naujai pasodinus daigus galima aplinkui apdengti mulču, kad ilgiau išsilaikytų drėgmė, tai aktualu sodinant prieš vasarą, o jeigu sodinama vėlyvą rudenį galima net uždengti eglišakėmis, kad daigai nenušaltų.

Pasodinus reikia žinoti kaip prižiūrėti rožes tinkamai, kitaip jos nežydės arba žiedai bus maži ir skurdūs. Šalinti reiktų ne tik nužydėjusius žiedus, bet ir visą ūglio dalį iki lapų, taip rožė greičiau atsigaus ir galės auginti naujus žiedus. Rožės nereikėtų skinti, geriau aštriu daiktu, pavyzdžiui, žirklėmis ar peiliu, pašalinti nereikalingą dalį. Norint skinti žydinčius rožės žiedus papuošimams ar puokštėms reiktų stiebo nenupjauti per daug. Žiedkotis turėtų sudaryti mažiau nei pusę viso stiebo ilgio, todėl mažaūgių rožyčių nepatartina skinti.

Dar vienas svarbus dalykas prižiūrint rožes, tai laukinių ūglių šalimas, jie kenkia rožėms, nes pasiima didelę dalį maistinių medžiagų ir nebeužtenka žiedams. Atsišakojusius ūglius reiktų kuo greičiau pašalinti kol jie nepakenkė augalui. Taip pat palikus ūglius rožė praras savo formą ir pradės kerotis netolygiai. Norint, kad žydėtų daugiau ir didesniais žiedais galima rožes patręšti specialiomis trąšomis arba mėšlu, tai daryti ne dažniau nei kartą per mėnesį.

Neretai rožes puola ligos, tai priklauso nuo žemės kokybės, nes jos jautrios drėgmės pertekliui ir rūgštingumui, taip pat gali pulti amarai. Geriausiai ligos požymiai pastebimi ant lapų. Sveikos rožės lapai turi būti sodriai žali. Aptikus kokius nors ligos požymius reiktų kuo greičiau pasistengti išgydyti, kad būtų padaryta kuo mažesnė žala augalui. Parduotuvėse galima įsigyti specialių priemonių, kurios greitai ir veiksmingai išgydo rožes. Sergančios rožės nereiktų tuo metu laistyti, nes tai gali tik pakenkti, nebent ji susirgo dėl pernelyg sausos dirvos. Priklausomai nuo to, kokia liga užpuolė Jūsų augalą galima gydyti ir įvairiais būdais. Jei tai miltligė, reiktų pašalinti užkrėstus lapus ir apipurkšti krūmą cukraus tirpalu, jeigu atsirado grybelinės ligos reiktų, kad rožės būtų gerai vėdinamoje vietoje, stengtis, kad jos gautų kuo mažiau drėgmės.

Tinkamai prižiūrimos rožės puoš Jūsų gėlyną ištisą vasarą žiedų gausa ir maloniu kvapu. O auginat didesnes rožes galima jomis pasipuošti namus. Nužydėjusių žiedų išmesti nebūtina, jie gali būti džiovinami ir vėliau panaudojami darant šventines atvirutes ar netgi namuose gaminant muilą.

Pasižvalgykite po nuostabų rožių parką, gal jis įkvėps ir jus sukurti savąjį rožyną.

 

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 5+7=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")