Kaip dresuojami, dresiruojami šunys?

Kaip dresuojami, dresiruojami šunys?

Šunys laikomi geriausiais žmogaus draugais, nes jie protingi, draugiški ir be galo ištikimi gyvūnai. Tačiau šuo nėra žaislas, kurį parsivežę į namus galime bet kur numesti ir paimti kai mums jo prireiks. Šuo – tai šeimos narys, kuris reikalauja dėmesio, nuolatinės priežiūros. Todėl labai svarbu šunį išmokyti tinkamai elgtis.

Šunį pradėti dresuoti reiktų pradėti kuo ankščiau. Imliausi mokymui yra nuo keturių iki šešių mėnesių amžiaus augintiniai. Šio amžiaus šunys jau mąstantys ir daug suprantantys, todėl dresūra jiems yra įdomus užsiėmimas. Jiems tai neatrodo sunkus darbas, jei dresuojama teisingai šunims dresūra primeną smagų žaidimą. Šuniui labai svarbu kontaktas su šeimininku, todėl dresūra puiki proga skirti augintiniui pakankamai dėmesio. Be to, šuo privalo būti mokomas, nes užaugus susiformuos netinkami įpročiai, su kuriais bus labai sunku gyventi, o perauklėti šunį užims daug daugiau laiko.

Nesvarbu, ar šuo veislinis su dokumentais, ar mišrūnas, visai nesvarbu, ar jis mažos veislės, ar didelės, visus šunis reikia dresiruoti ir auklėti, mylėti ir rūpintis. Lietuvoje yra labai daug dresavimo mokyklų, kurios gali padėti ir paaiškinti kaip dresuojami šunys, tačiau pagrindinį darbą turi atlikti pats šeimininkas. Prieš šunį pradedant mokyti pirmiausia reiktų pasidomėti tos veislės ypatumais, kad žinoti kokias komandas ir kiek jų gali išmokti konkrečios veislės šuo. Taip pat nusistatyti, koks dresavimo tikslas, ar mokysite elgtis draugiškai, ar būti paklusniu sargu. Tik parsivežus jauniklį į namus jis iškart pradeda savaime mokytis, jis susipažįsta su nauja aplinka ir tuo pačiu išbando ribas, ar galima lipti ant baldų, imti daiktus ir panašiai. Šioje situacijoje, kad ir koks mielas mažas šuniukas atrodytų nereikia nusileisti, reikia aiškiai ir griežtai nustatyti ribas, šuo turi turėti savo vietą poilsiui ir valgymui. Negalima šuns bausti fizinėmis bausmėmis, nes atsiras baimė ir nusilps noras pažinti naujus dalykus, todėl sudrausti reiktų griežtu balsu ir stengtis kuo dažniau paskatinti už gerus darbus, jei palakė iš savo indelio ar atsigulė į savo guolį. Dažniausiai tokie dalykai nelaikomi dresūra, tačiau bet koks bendravimas su šuniu yra dresūra, nes šuo taip pradeda pažinti savo naująjį šeimininką, ir taisykles pagal kurias turi gyventi.

Pradedant dresuoti šunį reiktų nuspręsti ar naudositės dresavimo mokyklų paslaugomis, ar mokysite savarankiškai. Nėra labai didelio skirtumo, kurį būdą pasirinksite, nes svarbiausia dresūrai skirti bent valandą per dieną, tada tai greičiau gyvūnui taps įpročiu ir pasieksite norimų rezultatų. Namuose pradėti dresuoti yra palankiausios sąlygos, kadangi niekas netrukdo ir neblaško šuns dėmesio. Svarbiausia yra išmokyti šunį „sėdėti“, „gulėti“ ir „eiti greta“. Šios komandos leis lengviau suvaldyti šunį. Kiek sunkiau išmokyti komandos „ateik“, ją geriausia mokyti lauke, nuošaliau nuo aplinkinių. Šunims patinka lakstyti be pasaitėlio, tačiau gyvūnas turi žinoti, kad tam bus skirta atitinkama aplinka, o kitur jis turi klusniai sugrįžti ir eiti šalia.

Mokant šunį komandos „sėdėti“ geriausia ir patogiausia naudoti paskatinimui skanėstus. Prieš pradedant reiktų stovėti priešais šunį, ištiesti ranką į priekį ir kelti aukštyn po truputį vedant šuniui virš nugaros, stengdamasis nepamesti kąsnelio iš akių šuo užvers galvą ir nevalingai atsisės, jam atsisėdus iškart reikia pagirti žodžiu ir šuo turi gauti skanėstą. Dresuojant kiekvieną komandą reikia įsidėmėti, kad pirmiausia reikia paskatinti žodžiu, o tik tada paduoti mastą, kitaip šuo pripras prie skanėstų ir nebereaguos į žodinius paliepimus. Pratimą reiktų pakartoti bent keturis kartus. Nereikėtų vienu metu dresiruoti kelių komandų, nes tada šuo pradės maišytis, geriau išmokyti vieną, o tik tada pereiti prie kitos.

Komandos „gulėti“ mokymas gal nėra labai svarbus paklusnumui, tačiau tai patogu norint sudrausminti į žaidimą įsijautusį šunį. Šuo pats negali numatyti savo veiksmų pasekmių, todėl žaisdamas su kamuoliu gali ką nors sudaužyti, o tai gali kelti pavojų jam pačiam. Mokant šunį komandos „gulėt“ ranka tiesima tiesiai palei šuns snukį iki žemės, žodžiu aiškiai kartojant komandą. Jei šuo uosto ranką, bet nesigula kita ranka galima paspausti tarp menčių ir paguldyti šunį. Jam atsigulus galima paglostyti arba pagirti ir duoti skanėstą.

Visas komandas reikia dresuoti analogiškai, jei norite, kad šuo eitų greta reiktų vesti už trumpo pavadžio ir po truputi jį pailginti, jei šuo nuo Jūsų nutolsta truktelti ir sudrausminti, jei atlaisvinus pavadį šuo 5 sekundes eina šalia reikia jį pagirti ir paskatinti, po to ėjimo laiką didinti po 5 sekundes. Dresuoti geriausia iki 5 minučių, vėliau leisti eiti laisvai ir po kiek laiko vėl pakartoti komandą. Išmokius savo augintinį pagrindinių komandų jis bus labai draugiškas ir protingas šuo, tačiau jei šuo noriai mokosi, yra imlus dresūrai, nereikėtų ties tuo sustoti. Verta pasidomėti daugiau kaip dresiruojami šunys ir pamokyti įvairių triukų. Jei gyvenate bute, parverstų išmokyti šunį neloti be priežasties.

Suskambus skambučiui šuo instinktyviai pradės loti, todėl galima išmokyti, kad jis sulotų kartą ar du ir įspėtų, tačiau daugiau neskalytų.
Triukų mokymui („nejudėk“, „labas“, „stok ant dviejų kojų“, „apsiversk“, „atnešk“) imlūs ne visi šunys vienodai, mažų veislių dekoratyviniai šunys gali nesuprasti šių komandų ir juos išmokyti gali būti kur kas sunkiau, tačiau labai norint viskas įmanoma.

Tinkamai išdresiravus šunį, skiriant jam pakankamai dėmesio, jis bus pats geriausias ir ištikimiausias draugas. Šuo neleis aptingti, reiks su juo užsiimti, bėgioti, žaisti. Auginant šunį ne tik jis mokosi, bet ir šeimininkas ugdosi kantrybę, atsakomybę.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 1+7=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")