Kaip skaičiuoti palūkanas, procentus, nuolaidą (vertę pinigais)?

Grupė: DARBAS, VERSLAS

Kaip skaičiuoti palūkanas, procentus, nuolaidą (vertę pinigais)?

Ką nors pirkdami išsimokėtinai, skolindamiesi pinigų iš banko ar privataus asmens turime apskaičiuoti palūkanas, įvertinti, ar pirkinys pridėjus grąžinama sumą ir palūkanas vertas pinigų. Todėl žinodami kaip skaičiuoti palūkanas galėsite išvengti pernelyg brangių pirkinių, skolų, neapsigausite pamatę nuolaidą, nes žinosite, kokia tiksliai suma atpiginta Jus dominanti prekė.

Įvairios palūkanos dažniausiai skaičiuojamos nustatant metinę jų procentinę išraišką. Tarkime, jei skolinatės 10 tūkstančių eurų trejiems metams, o metinės palūkanos yra 5%, tai kiekvieną mėnesį Jums vien tik palūkanoms reikėtų atseikėti kiek daugiau nei 41 eurą. Taip pat dar mokama ir kredito įmoka (dažniausiai dalijama lygiomis dalimis visam periodui). Palūkanos gali būti skaičiuojamos ir kitaip. Pavyzdžiui, Jūs įsipareigojate per 3 metus sumokėti 10000 eurų su 5% palūkanomis ir visai nesvarbu, mokėsite kartą per mėnesį, kartą metuose ar viską grąžinsite prieš pasibaigiant terminui – Jūsų grąžinama suma turės būti 10500 eurų. Jei palūkanos metinės – 11500 eurų.

Bankai, kai kurios kredito įstaigos yra linkusios naudoti savitas, sudėtingesnes formules, kurios pagrįstos esama skolos suma. Tai reiškia, kad numatyta metinė palūkanų suma (procentais) skaičiuojama nuo esamos skolos – todėl kiekviena įmoka numato skirtingą palūkanų sumą, gali skirtis paskolos grąžinimo ir palūkanų dalys, o kaip visa tai skaičiuojama turėtumėte pamatyti paskolos sutartyje ar preliminariame įmokų grafike. Dažniausiai taip pasielgiama, kad kiekviena įmoka būtų vienodo dydžio ir nekeltų papildomų rūpesčių nei pasiskolinusiajam, nei kredito bendrovei.

Jei skolintis ar skolinti nežadate, galbūt Jums ir neaktualus palūkanų skaičiavimas, tačiau žinoti kaip skaičiuoti procentus gali praversti net nekalbant apie pinigus, o, pavyzdžiui, gaminant maistą. Procentine išraiška gali būti išreikšti ir įvairių produktų kiekiai, pavyzdžiui, druskos kiekis vandenyje. Įsivaizduokime, kad sriuboje turi būti 0,5% druskos. Jei įpilsime 1 litrą vandens, tai druskos turėtų būti 1 * 0,5 / 100 = 0,005 kg druskos, kas yra lygu 5 gramams.

Taip pat procentais skaičiuoti galima ir investicijas, investicijų grąžas ar net nuspręsti kiekvieną mėnesį keletą procentų pajamų skirti taupymui. Uždirbę 3000 eurų ir taupymui kas mėnesį skirdami 2% savo pajamų, metų gale galėsite džiaugtis sukaupę 720 eurų, o to pilnai pakanka nedidelėms atostogoms su šeima ar savęs palepinimui.

Procentais išreiškiamos ir nuolaidos, todėl kartais susiviliojus gražiais procentais galima labai lengvai pakibti ant prekybininkų kabliuko. Bandant apskaičiuoti prekės kainą su nuolaidą reikėtų pradinę prekės kainą padauginti iš nuolaidos procento ir gautą sumą atimti iš pradinės kainos. Nepamirškite, kad 100% dauginant yra lygu vienam, tuo tarpu 90% yra lygu 0,9. Taigi, jei prekės kaina yra 7,5 euro, tai 20% nuolaida reikš tai, kad nauja prekės kaina yra 6 eurai. Taip yra todėl, kad 7,5 – 7,5 * 0,2 = 6. Jei dėl kokių nors priežasčių Jums teigiama, kad kelionės, paslaugos ar prekių kaina pakils 5%, Jūs galite nesunkiai paskaičiuoti, kad 1500 eurų vertės prekė Jums pabrangs 75 eurais, o tai jau 1575 eurų dydžio bendra kaina.

Mokėdami skaičiuoti palūkanas, suprasdami kaip skaičiuoti procentus ir kam juos reikia skaičiuoti, kai kuriose situacijose ženkliai pagreitinsite savo apsisprendimą, palengvinsite darbą smegenims, galėsite užtikrinčiau žiūrėti į prekybininkų siūlomas akcijas, suteikiamas privilegijas ar būsite ramūs, kad viską žinote kitose su skaičiais ir procentais susijusiose situacijose, kurių šiomis dienomis tikrai netrūksta.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 2+8=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")