Kaip gydyti anginą, kosulį?

Grupė: SVEIKATA

Dažniausiai šaltuoju metų laiku tiek vaikai, tiek suaugusieji nepabėga nuo kosulio. Įprastai tai nėra pavojinga liga, tačiau nelabai maloni. Kur kas blogiau kai nuo kosulio pereinama prie anginos ar net pūlinės anginos. Tokiu atveju dažniausiai kreipiamasi pagalbos į medikus.

Šiandien medicina pažengusi labai toli, palyginti su tuo, kokias ligas galėjo išgydyti prieš 15-20 metų ir kokias ligas išgydo dabar. Ankščiau angina būdavo operuojama, ypač jei ji būdavo pūlinė, tuo tarpu šiandien operacijos dažniausiai vengiama, nes išpjovus anginą atsiveria tiesioginis kelias bronchitui ar plaučių uždegimui, šios ligos kur kas pavojingesnės nei anginos sukeliamas gerklės perštėjimas ir pakilusi temperatūra.

Pagrindinis anginos požymis – skaudanti gerklė ir dažniausiai iki 39 laipsnių pagal Celsijų pakilusi kūno temperatūra. Kreipiantis į gydytoją įprastai yra skiriami antibiotikai, kurie per keletą dienų visiškai išgydo anginą, tačiau dažnai žmonės (ypač propaguojantys sveiką gyvenimo būdą) prisivengia stiprių vaistų jei tai nėra gyvybiškai svarbu, nes antibiotikai suardo gerąsias organizmo bakterijas ir susilpnina imuninę sistemą, dėl to dažnai po anginos greitai susergama sloga arba pradedama kosėti. Anginą gydyti privaloma, nes ji gali komplikuotis ir pakenkti širdžiai, taip pat pereiti į lėtinę anginą arba kitas ligas. Todėl pajutus pirmuosius anginos požymius galima pamėginti pasigydyti namuose natūralesniais būdais. Kaip gydyti anginą namuose gali patarti beveik kiekvienas vyresnio amžiaus žmogus, ypač gyvenantis gamtos apsuptyje.

Liaudies medicinos knygose galima rasti labai daug įvairių užpilų, kurie padėtų išgydyti anginą, pavyzdžiui, kelias česnako skilteles susmulkinus užpilti pienu ir užvirti. Atvėsintą nuovirą gerti kelis kartus per dieną vartojant po arbatinį šaukštelį. Vienas iš būdų, kuris tikriausiai geriausiai veikia, tačiau sunkiai įvykdomas su mažais vaikais, yra garinimas. Angina yra peršalimas ir gerklės gleivinės patinimas, kuris trukdo ryti ir kalbėti, todėl garinimo metu garai slopina patinimą ir šildo gerklę. Inhaliacijai galima naudoti įvairias žoleles, tokias kaip liepžiedžius arba ramunėles. Garinimas padeda panaikinti ligos bakterijas ir tuomet pradeda gyti susiformavusios žaizdos. Labai svarbu sergant angina gerklę laikyti šiltai. Tam kuo puikiausiai gali padėti vilnonis šalikas. Taip pat galima pakaitinti druską, ją įvynioti į natūralios medžiagos šaliką ir užrišti gerklę, kai druska nebešildo ją galima dar kartelį pakaitinti ir kartoti procedūrą. Temperatūrai numušti gali padėti aviečių arba šalpusnių uogos. Šios uogos gerina imunitetą, o tai, savaime suprantama, padeda kovoti su liga.

Esant stipriai anginai dažniausiai gerklės gilumoje atsiranda pūlingi guzai. Paprastai jie užgyja savaime kai pasibaigia anginos virusas. Pūlių negalima jokiais būdais pradūrinėti, nes tai gali pakenkti kvėpavimo sistemai, taip pat praduriant juos atsivers žaizda į kurią pateks bakterijos ir sukels neigiamas reakcijas, gali atsirasti uždegimai. Anginos gydyme svarbu gerti kuo daugiau skysčių, tačiau jie neturi būti per karšti, nes gali išdeginti jautrų gomurį ir, žinoma, šalti, kad neperšalti. Maistas turėtų taip pat būti kuo lengvesnis, kad ryjant nedraskytų gerklės. Greičiau pasveikti padės įvairūs žolelių nuovirai.

Tiek šaltu, tiek šiltu oru neretai pasitaiko, kad pradedame kosėti, tai paprasta organizmo reakcija į netinkamas aplinkos sąlygas. Kosulys gali kilti dėl peršalimo arba kvėpavimo takų infekcijos, didelio dulkių kiekio aplinkoje ir panašiai. Kosuliu organizmas bando pašalinti kenksmingas bakterijas, kurios gali sukelti kitas sunkesnes ligas. Norint išsiaiškinti kaip gydyti kosulį pirmiausiai reikia nustatyti dėl ko kilo kosulys, jei tai dėl aplinkos taršos, toks kosulys greitai paeina savaime, tuo tarpu jei tai virusinė infekcija, toks kosulys dažniausiai kamuos kelias dienas, gali atsirasti ir gerklės paraudimas ar sloga. Norint kuo greičiau išgydyti kosulį svarbu jo neužslopinti. Vaistinėse galite nusipirkti dviejų rūšių vaistų nuo kosulio, priklausomai nuo to kokio tikslo siekiate. Vieni vaistai slopina kosulį, kiti skatina atsikosėjimą. Slopinantys kosulį vaistai gerai dirbant su žmonėmis, tada netenka jaustis nepatogiai, kad prie kliento kosėjama, tačiau tokie vaistai neleidžia organizmui išsivalyti ir kyla pavojus susirgti kitomis ligomis. Tuo tarpu atsikosėjimą skatinantys vaistai palengvina kosulį, padeda valyti susidariusius skreplius ir taip ne tik greičiau pasveikstama, bet ir pilnai išvalomas organizmas. Todėl gydymuisi namuose siūlomi metodai paprastai būna lengvinantys atsikosėjimą. Norint greičiau pasveikti reikia stengtis gerti kuo daugiau skysčių tam, kad organizmas turėtų pakankama jėgų kovoti su liga. Geriausia gerti liepžiedžių, ramunėlių arba čiobrelių arbatą. Valgyti kuo daugiau medaus. Maisto racione turėtų atsirasti kaip įmanoma daugiau daržovių ir vaisių. Nakčiai galima dėti ant krūtinės kompresus, tai gali būti garstyčių kompresai arba tiesiog karštos virtos bulvės įvyniotos į marlę. Esant galimybei galima pakvėpuoti karštu drėgnu oru, koks būna prie jūros arba garinėje pirtyje, toks oras padeda išvalyti kvėpavimo takus, jei galimybės nuvykti prie jūros ar nueiti į garinę pirtį nėra, tuomet galima tiesiog pasidaryti inhaliacijas.

Būdų kaip gydyti anginą arba kosulį yra labai daug ir įvairių, tačiau šių ligų gydimui svarbiausia šiluma. Angina kiek sunkesnė liga nei kosulys, jos ir gydymas trunka ilgiau bei svarbu stebėti, kad sveikata nepablogėtų. Jei gydymas namuose nepadeda būtina kreiptis į gydytojus. Tuo tarpu, kosulys paprastai praeina savaime, nors taip pat gali kilti pavojus išsivystyti lėtiniam kosuliui arba pasiekti gilesnius kvėpavimo takus. Todėl gydytis namuose patartina atsakingai.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 8+3=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")