Kaip pradėti ir taisyklingai bėgioti?

Grupė: SPORTAS

Sportas yra labai svarbus mūsų sveikatai. Nesportuojant ir mažai judant žmogus pasidaro vangus, pradeda didėti svoris, sustingsta raumenys. Bėgimas yra viena populiariausių sporto sričių. Skirtingai nei daugumoje kitų sporto sričių bėgiojant nereikia jokių ypatingų sąlygų, galima bėgti tiek lauke, tiek ir patalpoje.

Visi vaikai labai daug bėgioja, jiems tai nėra sportavimas, tai natūrali kūno reakciją į susikaupusį energijos perteklių. Tuo tarpu suaugusieji negali sau leisti dūkti kieme, nes yra daugybė svarbesnių darbų. Todėl dažnai į dienotvarkę įtraukiamas rytinis arba vakarinis pabėgiojimas. Lengvas bėgimas ryte padeda suaktyvinti kraujotaką ir atsibusti prieš dienos darbus, o vakarinis bėgimas dažniausiai padeda atsipalaiduoti po sunkios darbo dienos. Po vakarinio bėgimo lengviau užmiegama ir poilsis būna produktyvesnis. Bėgant lauke kvėpuojama grynu oru, todėl prasivalo ir plaučiai.

Bėgimo privalumų galima rasti labai daug, tačiau kai kuriems žmonėms sunku rasti būdų kaip pradėti ir taisyklingai bėgioti kas dieną. Pirma ir pagrindinė priežastis, dėl kurios žmonės nepradeda bėgioti –motyvacijos trūkumas. Žmogus nežino dėl ko jam to reikia. Ypač jei žmogus neturi viršsvorio problemų, nesiskundžia sveikatos sutrikimais. Tokiu atveju jis nemato reikalo, dėl ko reiktų pradėti bėgioti, tačiau iš tikrųjų nevertėtų laukti kol atsiras rimtos problemos ir bus privaloma pradėti sportuoti. Juk niekada nelaukiama kol nusikamuosim iš bado, kad rastume priežastį pavalgyti. Sportas kūnui gali būti prilyginamas maistui, nes tada kūnas išvalomas ir atgaivinamas.

Radus stimulą dėl ko bėgioti labai dažnai susiduriama su kita problema – užsidegimas ir motyvacija greitai pranyksta. Tai dažna problema tiems, kurie nusprendžia pradėti sportuoti nepasidomėję kaip taisyklingai bėgioti, pasirenkamas netinkamas greitis, netinkama apranga ir avalynė, dėl to bėgimas pasirodo per sunkus ir pradingsta noras dar kartą bandyti. Todėl labai svarbu pirmą kartą bėgti lėčiau, stebėti savo savijautą ir bėgti trumpai. Dažniausiai pirmam kartui užtenka bėgti iki 10 minučių, geriau daugiau dėmesio skirti apšilimui ar greitesniam ėjimui. Taip nebus pervargstama ir nepasidarys ši veikla nemaloni. Apranga turi atitikti oro sąlygas, jei lauke karšta reiktų įvertinti savo galimybes ir bėgti mažesnį atstumą, laikyti lėtesnį tempą, kitaip galima perkaisti, gali pradėti pykinti ir atsirasti pavojus nualpti. Taip pat karštu oru reiktų pasirūpinti, kad būtu kompensuojamas skysčių netekimas organizme. Šaltu oru reiktų labai saugoti galūnes, mūvėti pirštines ir kepurę. Bėgant nejaučiamas šaltis, todėl dažnai po bėgimo pasirinkus netinkamą aprangą sergama peršalimo ligomis. Sporto prekių parduotuvėje galima įsigyti specialius rūbus, kurie neleis suprakaituoti ir nepraleis vėjo, todėl būsite apsaugoti nuo peršalimo ar peršilimo. Avalynė turi būti pritaikyta bėgimui, nespausti kojų, kvėpuoti. Patartina įsigyti specialius bėgimo batelius, kurie bent iš dalies apsaugos, kad koja būtų statoma tiesiai ir būtų išvengta traumų.

Niekada negalima iš karto pradėti bėgti, būtinas apšilimas, kitaip tik bus patemtas raumuo ar sąnarys ir trauma gali likti visam gyvenimui. Todėl svarbiausia pramankštinti kojas. Galima prieš bėgimą tiesiog paeiti greitesniu žingsniu, padaryti kelis pritūpimus ar pašokinėti vietoje. Pradėti bėgioti daug lengviau kartu su kitu žmogumi, taip atsiranda paskata ir noras bėgti, pasirodyti geriau, tačiau bėgant pirmus kartus nereiktų persistengti. Taip pat bėgant reiktų stebėti kvėpavimą. Kvėpuoti reikia tolygiai, pradedantiesiems patartina bėgti ristele ir išlaikyti tokį greitį, kad kalbant neuždusti, jei pradedama dusti reiktų sulėtinti tempą. Jei žmogaus svoris didesnis nereiktų pradėti nuo bėgimo, užtektų greitesniu žingsniu pasivaikščioti, kai jausite, kad vaikščiojimas jau yra lengva užduotis, galima pradėti bėgioti, tačiau reiktų bėgti ne ištisai, o darant ėjimo pertraukas.

Po bėgimo niekada negalima staigiai sustoti, reiktų bent 5 minutes ramiai eiti, taip tolygiai nurimsta pulsas ir tada tai neapsunkina širdies darbo. Staigiai sustojus organizmas patiria šoką ir gali pakenkti širdžiai ir raumenims. Taip pat prie bėgimą geriau būti nevalgius bent pusę valandos, nes kitaip organizmui teks dvigubas darbas ir reguliuoti širdies ritmą, ir virškinti maistą, tai gali pakenkti sveikatai, o maisto medžiagos gali likti nesuvirškintos ir sukelti pykinimą. Taip pat ir po bėgimo nereiktų pulti iškart valgyti, geriau pusę valandos palaukti, kol stabilizuosis pulsas.

Pradėjus bėgioti reiktų tai daryti reguliariai, kiekvieną dieną ar bent kartą į savaitę, priklausomai nuo nusiteikimo ir sveikatos galimybių. Patyrę bėgikai dažnai skundžiasi, kad galiausiai bėgiojimas tampa rutina ir pradeda darytis nuobodu, neįdomu, todėl galima pakeisti bėgimo maršrutą, bėgant galima įtraukti įvairius mankštos pratimus. Geriausia jei yra galimybė bėgioti pajūryje arba miške, tada gerai valosi plaučiai, reiktų vengti bėgti prie judrių gatvių ar ten kur yra daug žmonių, toks bėgimas bus sunkus, nes reiks saugotis kliūčių. Taip pat bėgant nepažįstamu maršrutu reiktų būti atsargiems, kad neišsisukti kojos, todėl jei yra tokia galimybė prieš bėgant geriausia visą maršrutą apeiti.

Pradėti bėgioti gali kiekvienas, svarbu nusistatyti tam tikrą tikslą, pasirinkti tinkamą aprangą ir avalynę ir pamėginti lėtai išbėgti bent trumpą atstumą. Kada ir kaip pradėti ir taisyklingai bėgioti turite nuspręsti patys, tačiau jei yra noras, visada atsiras ir galimybės. O pradėjus bėgioti tikrai pagerės sveikata, atsiras naujų jėgų, pagerės gyvenimo kokybė.

Siūlome pasiklausyti trenerio patarimų kaip pradėti taisyklingai bėgioti.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 7+5=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")