Kaip marinuoti šašlykus, mėsą, vištą?
Marinuojant bet kokią mėsą dažniausiai laikomasi trijų ingredientų taisyklės, tai riebalai, rūgštis ir prieskoniai. Priklausomai nuo marinuojamos mėsos, riebalų reiktų dėti daugiau arba mažiau. Jei marinuojama kiauliena, tai riebi mėsa, dėl to riebalų galima beveik nenaudoti, tuo tarpu vištiena, kalakutiena arba jautiena yra labai sausa mėsa, dėl to reiktų daugiau riebalų, kad būtų daugiau marinato sulčių.
Riebalai tai nebūtinai yra aliejus, galima pagal skonį marinatui naudoti majonezą, kefyrą ar jogurtą, riebalai reikalingi tam, kad išsiskirtų mėsos sultys ir mėsa taptų minkštesnė. Rūgštis įprastai būna actas, tačiau taip pat galima laisvai eksperimentuoti, rūgštis suteiks marinuojamai mėsas sultingumo, tačiau su rūgštimi reiktų pasisaugoti, per daug rūgšties gavusi mėsa gali tapti kieta, tąsi ir nebeskani. Rūgšties gali suteikti citrusiniai vaisiai, vynas ir žinoma, įprastai naudojamas actas.
Prieskoniai ir kiti priedai marinatui yra patys svarbiausi, jie suteikia mėsai skonio ir aromato, todėl priklausomai nuo to, kokio skonio šašlyko tikimasi, galima naudoti pačius įvairiausius prieskonius ir žoleles. Norint aštresnio skonio reiktų dėti daugiau ir stipresnių prieskonių, norint švelnesnių galima naudoti tik druską ir pipirus. Taip pat reiktų nepamiršti česnakų ar svogūnų, krapų ir kitų prieskoninių žolelių.
Tinkamai paruoštas marinatas, turėtų būti skanus ir nekeptas, todėl prieš paliekant marinuoti mėsą galima paragauti marinatą ir tai gerai atskleis būsimo šašlyko skonį. Mėsą marinuoti reiktų apie 2 valandas, priklausomai nuo marinato ir nuo pačios mėsos.
Norint paruošti sultingus kepsnelius taip pat svarbu mokėti kaip marinuoti mėsą, nes kitaip, mėsa gali pradėti degti arba būti nemalonaus skonio. Ruošiant jautienos arba kiaulienos kepsnelius reikia pasirūpinti, kad prieskoniai pilnai padengtų visą mėsą. Reiktų gabaliukais supjaustytą mėsą sudėti į indą, kuriame bus marinuojama ir užpilti norimu marinatu. Paprasčiausias marinatas, kuris tinka turbūt visiems kepsniams yra gaminamas užpilant truputį aliejaus, galima naudoti paprastą saulėgrąžų, bet labiau tiktų alyvuogių aliejus ir acto, dedami svogūnai arba česnakai, pabarstoma maltais juodaisiais pipirais ir druska, visa tai sumaišius galima marinuoti mėsą. Žinoma, galima vietoj acto naudoti citrusinių vaisių sultis, taip pat marinatą pagardinti įvairiomis žolelėmis.
Galima mėsą marinuoti tiesiog kivių ir ananasų sultyse, tačiau tokiame marinate negalima mėsos ilgai laikyti, jai pasimarinuoti užteks vos 30 minučių. Per ilgai palaikius tokiose sultyse, mėsa pradės nuo stiprios rūgšties koncentrato pradės irti ir pasidarys nebe kepsneliai o gliti trinta masė.
Norint rasti būda kaip marinuoti vištą, ilgai galvoti neteks, vištos mėsa yra sausa ir labai švelnaus skonio, todėl jai tinka beveik visi marinatai. Skirtingai nei žvėriena, vištieną galima ruošti kiek saldesniame marinate. Galima naudoti įvairias uogienes, ypač tinka spanguolės, bruknės ir serbentai, taip pat tinka ir medus. Vienas iš lengviau pagaminamų marinatų galėtų būti su garstyčiomis. Reiktų įdėti truputį garstyčių, alyvuogių aliejaus, balzamo acto, taip pat tiktų raudonasis vynas, užtarkuoti šiek tiek citrinos ar apelsino žievelės ir išspausti kelis lašus sulčių, pabarsčius druskos ir pipirų viską gerai išmaišyti ir įtrinti vištieną. Mėgstantys aštriau gali marinatą papildyti tarkuotais aitriaisiais pipirais.
Renkantis mėsai marinatą reiktų atkreipti dėmesį, kur bus kepama mėsa, jei ant laužo reiktų pagalvoti apie tai, kad marinatas gali apdegti, todėl nelabai tinka dėti svogūno žiedus, nes jei pateks ant laužo jie iš karto sudegs, o tai savaime gadins vaizdą. Dar vienas dalykas, ko reiktų vengti kepant ant laužo tai itin skystas marinatas, jis stipriai lašės ant žarijų ir greitas jas atvėsins, o tai trukdys mėsos kepimui. Orkaitėje galima kepti mėsą su įvairiais marinatais, tačiau orkaitėje mėsa džiūsta daug greičiau nei kepa, todėl patartina kepimo metu apipilti mėsą išsiskyrusiomis sultimis.
Marinato gaminimas gali būti labai malonus procesas, gaminant galima atskleisti savo fantaziją ir sudėti viską, ko tik geidžia širdis. Svarbiausia nepersistengti ir nepadauginti kurio nors vieno ingrediento, nes jis gali užgožti kitų priedų skonį. Kuo laisviau bus eksperimentuojama, tuo skanesni ir neįprastesni bus šašlykai ar kepsneliai.
Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.
Komentarai:
Komentuoti: