Pirmoji pagalba, kaip ją suteikti?

Grupė: SVEIKATA

Pirmoji pagalba – tai pradinės pagalbos suteikimas nukentėjusiam asmeniui belaukiant profesionalios medicininės pagalbos. Deja, kiekvienas asmuo gali atsidurti tokioje situacijoje, kai žmogaus gyvybė priklausys tik nuo jo žinių ir veiksmų. Nelaimingų atsitikimų metu gali būti svarbi kiekviena sekundė, todėl turite žinoti, kaip reikia atlikti pirmąją pagalbą bei turite būti pasiruošę skubiai ją suteikti.

Viena dažniausiai pasitaikančių nelaimių yra užspringimas. Jei užspringusiam žmogui niekaip nepavyksta pačiam atsikosėti, jis nebegali kalbėti ir ima mėlti, tuomet Jums reikia žinoti kaip atlikti pirmąją pagalbą ir skubiai ją suteikti, nes svarbi kiekviena akimirka, o greitoji pagalba atvažiuoti gali ir nespėti. Pirmiausia penkis kartus suduokite užspirgusiajam į tarpumentę, jei tai nepadėjo, tuomet reikės atlikti Heimlicho manevrą. Atsistokite nukentėjusiajam už nugaros ir palenkę jį lengvai į priekį apglėbkitę viena ranka per juosmenį, sugniaužkite ranką į kumštį ir pridėkite nykščiu pilvo viršuje, vos žemiau šonkaulių, skrandžio „duobutėje“. Tuomet kita ranka suimkite savo kumštį ir apglėbę abi rankas staigiu judesiu traukite link savęs lyg norėtumėte žmogų kilstelėti aukštyn. Šį judesį kartokite penkis kartus. Jei žmogus jau prarado sąmonę, tuomet atsisisėskite jam ant ištiestų kojų ir smugiuokite į skrandžio „duobutę“.

Taip pat gali tekti atsidurti tokioje situacijoje, kai šalia Jūsų esantis žmogus nualps, praras sąmonę. Tuomet stenkitės surasti jam vietos ten, kur ramiau, yra mažiau žmonių, o geriausiai jį išnešti į lauką kur yra daugiau oro. Paguldykite nualpusįjį ant nugaros, pakelkite kojas, kad jos būtų šiek tiek aukščiau bei atloškite galvą. Tai turėtų pagreitinti jo atsigavimą.

Nors visi norėtumėme išvengti tokios patirties, tačiau gali atsitikti ir taip, kad patirsite ar tapsite stiprios avarijos ar kito nelaimingo atsitikimo liudininkais. Jei kartais taip nutiktų, tuomet pirmiausia turėtumėte apžiūrėti įvykio vietą, o tai padarius iškviesti pagalbą. Jos belaukiant Jūs turėsite suteikti nukentėjusiesiams pirmąją pagalbą. Pirmiausia padėkite tam žmogui, kuris yra be sąmonės. Patikrinkite ar žmogus vis dar kvėpuoja, tuomet patikrinkite ar yra pulsas. Jei žmogus kvėpuoja, pulsas yra, tada elkitės taip pat, kaip reikėtų elgtis su apalpusiu žmogumi. Tačiau, jei žmogus nekvėpuoja, neužčiuopiate jo pulso, tuomet reikės daryti dirbtinį kvėpavimą. Nedelskite nei akimirkos, nes žmogaus smegenys be deguonies gali išgyventi tik apie 5 minutes. Pasirūpinkite, kad nukentėjusysis gulėtų ant kieto ir lygaus pagrindo, atloškite jo galvą, nykščiu ir smiliumi užspauskite nukentėjusiojo nosį ir du kartus pūskite orą į burną. Nesistenkite oro pūsti labai stipriai, vienas įpūtimas užtrunka apie 1 sekundę. Po to uždėkite delnus ties skrandžio „duobute“ ir spauskite vertikaliai žemyn ir atleiskite, veiksmą kartokite 30 kartų. Jei nelaimingo atsitikimo metu lūžo kaulai, tai pasistenkite įtvirtinti galūnę, jos nelankstyti ir nebandyti kaulų ar sąnarių atstatyti į vietą. Jei yra žaizdų iš kurių stipriai kraujuoja, tai prispauskite žaizdą, pasistenkite ją stipriai sutvarstyti ir jei tai yra galūnė, tai laikykite iškėlę į viršų taip, kad ji būtų aukščiau širdies lygio, tai apsunkina kraujo kelią ir mažėja rizika nukraujuoti. Jei žaizdoje yra įstrigęs svetimkūnis nesistenkite jo pašalinti, palikite tai profesionalams. Plyšus pilvo sienelei jokiu būdu nebandykite sukišti iškritusių organų atgal, nes galite juos pažeisti, užspausti. Sulenkite nukentėjusiojo kojas, o pilvą uždenkite drėgnais, steriliais tvarsčiais ir laukite pagalbos. Laukdami atvažiuojančios pagalbos nepamirškite apsaugoti nukentėjusiojo kūną nuo karščio ar šalčio, apdenkite jį izotermine plėvele, kurią galite rasti pirmosios pagalbos vaistinėlėje. Be viso to žinokite, kad jei žmogaus gyvybei negresia pavojus, jo geriau nejudinti, o tik nuraminti, padėti sulaukti pagalbos, kadangi sujudinus žmogų pažeistu stuburu galima vietoje pagalvos daugiau pakenkti.

Teikdami pirmąja pagalbą stipriai nusideginus, turėtumėte pilti ant nudegimo šaltą vandenį, sugirdyti nuskausminamųjų ir pridengti steriliu tvarsčiu. Tai atlikus reikia skubiai ieškoti profesionalios pagalbos.

Žinodami, kaip suteikti pirmąją pagalbą būsite apsišvietę, turėsite suvokimą, kaip reikia elgtis minėtose situacijose ir galbūt išgelbėsite kito žmogaus gyvybę bei palengvinsite jo skausmą.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 4+2=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")