Kaip vartoti tekilą, absentą, sambuką, degtinę, viskį?

Yra visa galybė alkoholinių gėrimų, kurie ne tik vartojami tik ypatingomis progomis, bet ir turi savitų taisyklių, išskirtinį gėrimo stilių, kuris kiekvienoje šalyje gali šiek tiek skirtis. Be to, taisyklingai vartojant alkoholį galima išvengti sunkaus ryto, pagirių, todėl pasidomėti, kaip gerti tekilą, absentą, sambuką, degtinę, viskį ir kitus tauriuosius gėrimus gali būti labai naudinga kiekvienam.

Tekila – iš Meksikos kilęs gėrimas, kuris išgaunamas iš agavos augalo. Agava yra panaši į kaktusą, todėl neretai tekila yra vadinama tiesiog kaktusų degtine. Daugelis yra girdėję kaip gerti tekilą, tačiau ne visi tam pasiryžta, o negirdėjusiems ar primiršusiems primename, kad tekilą įprasta gerti su druska ir citrina (dažniausiai žaliąja citrina – laimu). Toks gėrimo būdas yra populiarus visame pasaulyje, tik patys meksikiečiai įprastai tekilą geria vieną, neužkandžiaudami.

Paėmus tekilos stiklinę į ranką ant nykščio užberiama šiek tiek druskos, tarp smiliaus ir vidurinio piršto paimama skiltelė laimo ar citrinos. Tuomet druska nulaižoma, tekila išgeriama ir tuoj pat užkandama laimu. Pirmieji kartai gali kelti šiokių tokių rūpesčių, būti nepatogūs, tačiau po kelių bandymų galima tapti tikrais tekilos gėrimo profesionalais. Verta žinoti tai, kad kai kur tekilos gėrimas šiek tiek skiriasi, pavyzdžiui, geriant auksinę tekilą (gold rūšis) druska ir laimas keičiami cinamonu ir apelsinu, bet tokią madą turi tik kai kurių šalių tekilos mėgėjai.

Norintiems paragauti vieno paslaptingiausių ir stipriausių gėrimo – absento – teks pasirūpinti ir specialiu šaukšteliu, nors ir patį gėrimą atrasti nėra taip lengva, mat jis parduodamas ne visur, kai kuriose šalyse jo pardavimas yra uždraustas, dėl galimo pavojaus žmogaus sveikatai ir neįrodytų haliucinogeninių pasekmių. Dažniausiai išskiriami trys būdai kaip gerti absentą:

  • Prancūzai absentą geria įpylę gėrimą į stiklinę (taurelę), ant jos padedamas specialus absento šaukštelis (arba tinka desertinė šakutė) su gabalėliu cukraus (maždaug ½ dalimi gabalinio cukraus gabalėlio). Per cukrų lašinamas labai šaltas vanduo (maždaug trečdalis taurelėje esančio gėrimo). Taip gėrimas šiek tiek praskiedžiamas, pakinta jo spalva į balkšvą (taip nutinka dėl gėrime esančio didelio kiekio eterinių aliejų). Taurelės turinys išgeriamas.
  • Čekai, kurie šiuo metu yra vieni pagrindinių absento gamintojų, dažniausiai geria degantį absentą. Į taurelę įpylus absento imamas arbatinis šaukštelis cukraus, kuris suvilgomas absente ir padegamas. Kuomet cukrus išsilydo degantis šaukštelis atsargiai dedamas į taurelę, taip uždegant absentą. Šaltu vandeniu absentas užgesinamas ir geriamas.
  • Slaviškose šalyse populiaru gerti ledinį absentą, kuris atšaldomas iki 0 laipsnių temperatūros. Tokį šaltą absentą įprasta gerti gryną, užkandant griežinėliu citrinos.

Dar vienas gėrimas, kurį populiaru padegti – sambuka, todėl dažniausiai klausiantiems kaip gerti sambuką yra siūloma ją padegti, palaukti kol užges ir išgerti. Tai yra daugiau mažiau teisinga, tačiau rekomenduojama į taurės dugną prieš pilant gėrimą įmesti keletą kavos pupelių, kurios yra puiki užkanda.

Degančiu vynu latviai vadina degtinę, tačiau šią gerti degančią nėra populiaru. Dažniausiai degtinė geriama vienu gurkšniu iš stikliuko. Kaip užkandą populiaru pasiūlyti tikrus kaimiškus lašinius, juodą duoną ir raugintą / marinuotą agurkėlį. Tokį gėrimo būdą yra pamėgusios buvusios sovietų sąjungos respublikos. Vakarų šalyse degtinės gėrimas gilių tradicijų neturi. Tad klausiami kaip gerti degtinę nepasimeskite jei nežinote, tiesiog kiekvienas ją geria taip, kaip jam ji skaniausia.

Norintiems skanesnių, prabangesnių gėrimų – viskis. Nors viskis ir labai populiarus gėrimas, kaip gerti viskį žino tik maža dalis jo mėgėjų. Nors išsiskiria daug nuomonių, dėl vieno sutariama, kad viskis turi būti geriamas nedideliais gurkšneliais, mėgaujantis pačiu procesu. Nesvarbu, jis geriamas grynas ar maišytas su kola, vandeniu – svarbiausia, nereikia skubėti.

Škotai, kurie laikomi viskio tėvynainiais, viskio gėrimo metu vadovaujasi penkių S principu, kuris reiškia: grožėkis, uostyk, skanauk, nuryk, atskiesk (angliškai visi šie žodžiai prasideda S raide). Taigi pats procesas turėti būti maždaug toks: įsipylę viskio į jam skirtą taurę (plačiu dugnu, be kojelės) pasigrožėkite, stebėkite gėrimo spalvą. Toliau pauostykite, pasimėgaukite viskio kvapu, paragaukite, paskanuokite šio gėrimo, nurykite pirmąjį gurkšnį ir tuomet atskieskite gėrimą tyru vandeniu. Atrodytų keista skiesti viskį vandeniu, tačiau būtent tyras, kokybiškas vanduo padeda greičiau atskleisti tikrąjį šio gėrimo aromatą ir skonį.

Kuomet jau žinote kaip gerti tekilą, abseną, sambuką, degtinę ir viskį, surenkite savo draugams vakarėlį, išmokykite šiais gėrimais mėgautis ir juos. Tik nepamirškite, kad visi jie – alkoholiniai gėrimai, todėl kenkia jūsų ir jūsų artimųjų sveikatai.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Tekila2018-04-29, 19:11 Keliones i Meksika metu pradzioje tikrai labai truko druskos ir citrinos, bet taip tekila geria tik turistai, vietiniai tikrai vartoja gryna.

Komentuoti:

Kiek bus 5+4=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")