Kaip prisiversti gerai mokytis?

Grupė: KITA

Sparti technologijų kaita neleidžia stovėti vietoje, reikia nuolat domėtis naujovėmis, mokytis prisitaikyti aplinkoje ir iš naujo pažinti pasaulį. Visi žinome, kad žmogus turi mokytis visą gyvenimą norint, kad būtų protingas, lengviau prisitaikytų besikeičiančios aplinkos. Tačiau neretai mokiniai skundžiasi, kad jiems sunku mokytis, nebėra noro ir motyvacijos. Kaip prisiversti gerai mokytis jei kur kas įdomiau su draugais leisti laiką prie kompiuterio nei daryti mokykloje užduotus namų darbus?

Neretai problema, kad žmogus nebenori mokytis yra ne kas kita kaip motyvacijos stoka. Motyvacijos nebuvimas gali reikšti, kad tas dalykas yra neįdomus. Galima palyginti mokinį su darbuotoju, mokinys mokomas daugelio dalykų, kad įgautų tam tikrų žinių bendram supratimui ir gyvenime jam būtų lengviau prisitaikyti, bet ne visi dalykai mokiniui yra vienodai įdomūs, tuo tarpu darbuotojas gali dirbti visą gyvenimą ir niekad nepasakyti, kad jam tai nemiela, verčiau rinktųsi kitą darbą, nes jis rado savo mėgstamą sritį, šis darbas yra jo visas gyvenimas, jis gerai išmano ką daro ir jam tas miela. Taigi tam, kad prisiversti gerai mokytis būtina motyvacija.

Dažniausiai motyvuoti stengiasi mokinių tėvai, skatindami, kad vaikai gautų kuo geresnius pažymius, siūlydami už tai įvairias keliones ar dovanas. Tačiau kartai pasitaiko kai reikia skatinti ir vyresnius žmones, tuos, kurie nėra savęs atradę. Ne visada gyvenime galime daryti vien tai, kas mums patinka: mamos turi rūpintis savo vaikais neatsižvelgiant į tai ar po darbo jos pavargusios ar ne, reikia bendrauti su įvairiais žmonėmis, prie jų taikytis, norint palaikyti normalius socialinius santykius su visuomene, nesvarbu ar mėgstate bendrauti ar ne. Taigi daug ką gyvenime galime reguliuoti pagal save, bet vis tiek yra situacijų, kuriose turime pasistengti ir perlipti per save.

Yra keli būdai, kurių pagalba galima išmokti prisiversti gerai mokytis. Šie būdai gali mums padėti prisiversti atlikti nemalonius darbus. Vienas iš svarbiausių dalykų siekiant gerai mokytis yra poilsis. Žmogus turi būti pailsėjęs norint, kad smegenys priimtų naują informaciją ir ją išsaugotų, todėl prieš mokantis svarbu patenkinti fiziologinius poreikius, būti išsimiegojusiems, pavalgiusiems, tinkamai, patogiai apsirengusiems. Be to, bus daug lengviau sutelkti ir išlaikyti dėmesį, jei rasime tame dalyke, kurį mokomės kažką įdomaus. Radus tokią vietą galima gerai išnagrinėti tą dalį, o prie jos prijungti tai, kas ne tiek įdomu, tačiau tada faktai susijungs į vientisą informaciją. Dominanti dalis bus kaip pagrindas viso to, kas mokytasi, o visa kita bus šalutinė informacija, bet įsimins daug geriau nei atskiromis dalimis.

Motyvacija – tai mūsų siekiamas tikslas, todėl prieš mokantis reiktų visada žinoti dėl ko tai daroma. Dėl to tėvai dažnai mokinius skatina dovanomis, tačiau iškelti reikalavimai neturi viršyti galimybių, nes jei žmogus pajus, kad tai ne jo jėgoms jis pasiduos ir nebesistengs, net nemėgins. Taip pat tėvai kartais vadovaujasi apgaulės būdu. Ypač dažnai tai taikoma mažiems vaikams, kuomet tikimasi, kad vaikas pamirš ir jei išmoks nieko negaus. Tokia gudrybė gali paveikti vaiką psichologiškai visam gyvenimui. Jis gali nustoti tikėti žmonėmis, tapti visai nemotyvuotu ir niekada nebesistengti ko nors išmokti.

Jei niekaip nerandamas įdomus dalykas, kurį būtų malonu mokytis, galima mėginti savitaigos metodo. Pirmiausia reiktų pašalinti iš akiračio viską, kas gali blaškyti dėmesį, pasilikti tik su ta priemone, iš kurios bus mokomasi, tada pasakyti sau, kad mokymasis truks tik kelias minutes ir tas kelias minutes (5-10 min) intensyviai mokytis. Dažniausiai tai padeda įsitraukti į procesą ir jau nebepavyksta atsiplėšti, tačiau jei tai labai neįdomu, tada galima daryti pertrauką ir pakartoti tą patį metodą dar kartą. Toks mokymasis, bus daug naudingesnis nei priverstinis ilgas žiūrėjimas į knygą, nes jei bus ilgai mėginama gilintis į pateiktą informaciją, net nepajusite kaip mintys pačios nuklys ir iš tokio skaitymo neliks nieko galvoje.

Dar vienas dalykas, kuris gali padėti prisiversti gerai mokytis tai medžiagos susiskirstymas dalimis. Tai dažniausiai aktualu studentams, kurie gauna labai didelį kiekį literatūros ir per trumpą laiką turi viską išmokti ir susisisteminti. Taigi galima susiskaičiuoti puslapius, kuriuos reikia perskaityti per tam tikrą laiką ir po lygiai padalinti kiekvienai dienai. Jei informacija ne vienodo sudėtingumo reiktų pradėti skaityti sunkesnę ir ne tokią įdomią informaciją, taip mokantis greičiau norėsis pabaigti neįdomią medžiagą ir pereiti prie malonesnės temos. Taip pat, kai kuriems žmonėms lengviau mokytis kartu su kitais, todėl galima pasikviesti draugus, kuriems taip pat reikia mokytis ir kartu skaityti ir nagrinėti reikiamą medžiagą, eiti į bibliotekos skaityklą.

Labai svarbu, kad po sunkaus darbo būtų sulauktas koks nors atlygis. Jei ilgai mokėtės vakare galima nueiti su draugais į kavinę ar kitą mėgstamą vietą pailsėti ir atsipalaiduoti. Taip informacija bus lengviau priimama. Be to naujai informacijai reikia „susigulėti“, todėl labai gerai jei yra galimybė daryti pertraukas tarp mokymosi, ypač tada, kuomet mokotės visus skirtingus dalykus.

Būdą kaip prisiversti gerai mokytis turi atrasti kiekvienas žmogus asmeniškai, nes tai labai individualu: vieniems nauja informacija įsimenama labai lengvai ir greitai, kitiems per didžiausias kančias, bet perlipus save ir išmokus kažką naują, niekada nereikės gailėtis, tai tik padės tobulėti ir siekti aukštumų, savo tikslo.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 1+8=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")