Kaip vartoti papildus sportuojant?

Grupė: SPORTAS

Sportuojantys žmonės dažnai vartoja įvairiausius papildus, padedančius greičiau įgauti norimas formas, pasiekti užsibrėžto rezultato. Tarp dažniausiai sutinkamų papildų yra kreatinas, proteinas, amino rūgštis ir įvairūs kitų rūšių papildai. Tačiau norintiems pradėti vartoti papildus reikia suprasti, kad tai – maisto papildai, o ne pakaitalai, tad negalima atsisakyti įprasto maisto (galima ir rekomenduojama paisyti sveikos mitybos patarimų) bei būtina paisyti nustatytų normų, kurias viršijus galima sulaukti daugiau žalos nei pavyko pasiekti naudos.

Vienas iš populiaresnių papildų – kreatinas. Tai papildas, padedantis įgauti daugiau jėgos, pagerinti greičio pasiekimus, tad mėgstamas bėgiojančių, dviračių sportu užsiimančių žmonių, taip pat tų, kurie nori turėti didesnius, išvaizdesnius raumenis. Ieškantiems kaip vartoti kreatiną neretai tenka susidurti su vienas kitam prieštaraujančiais patarimais, kadangi iki šiol nėra aiškių ir tikslių mokslininkų, tyrėjų atsakymų, kaip šį papildą reikėtų vartoti. Rekomenduojama rinktis tokius kreatino vartojimo būdus, kurie nesikerta su logika, sveiku protu bei pateikiama teorija. Vienas iš tokių – ciklinis papildo vartojimas, neperkraunantis organizmo iš karto didele jėgos doze (didelis jėgos impulsas neretai būna didelių traumų priežastimi), o tai darantis palaipsniui.

Vartojimas ciklas turėtų trukti apie 5-6 savaites, po to darant ne mažesnę nei 4 savaičių pertrauką. Ciklo metu kreatino dienos norma yra 1 gramas – 6 kg kūno svorio. Tai yra, jei sveriate 60 kilogramų Jums rekomenduojama kreatino norma – 10 gramų. Tačiau nesiūloma visos dozės suvartoti iš karto, daug prasmingiau tai padaryti per du kartus: ryte, dar prieš pusryčius, ir vakarėjant, tarp pietų ir vakarienės. Kreatinas daug geriau įsisavinamas kuomet vartojamas tuščiu ar apytuščiu skrandžiu, dėl to, po kreatino kokteilio rekomenduojama nevalgyti bent 30 minučių. Įsisavinimą pagerina ir gliukozė (apie 10 gramų), tačiau silpnina pienas, tad geriausias kokteilis – su vandeniu arba sultimis (200-250 ml skysčių).

Galvojantiems, kaip vartoti proteiną – kiek kitokie patarimai nei kreatino vartotojams. Proteinas – tai baltymai, kurių organizmui reikia net ir aktyviai nesportuojant, todėl proteino turėti reikėtų visuomet, nepriklausomai nuo Jūsų fizinio aktyvumo tuo metu ar esamo metų laiko, tačiau atsižvelgiant į savo mitybos įpročius ir su maistu gaunamų baltymų kiekį.

Įprastai proteiną siūloma vartoti iš karto po treniruočių, kadangi būtent tada jis įsisavinamas geriausiai. Priklausomai nuo Jūsų svorio, rekomenduojama 20-40 gramų proteino sumaišyti su 200-300 ml vandens arba sulčių. Kaip ir su kreatinu, taip ir su proteinu nerekomenduojamas pienas, kuris lėtina pasisavinimą. Papildomos rekomendacijos gali būti nurodytos ant konkretaus proteino papildo pakuotės, todėl kaip vartoti proteiną geriausiai gali pasakyti būtent papildo gamintojas.

Be proteino ir kreatino sportuojantieji mėgsta vartoti ir amino rūgštis. Šias, beje, mėgsta ne tik sportininkai, bet ir tie, kurie nori atsikratyti papildomų kilogramų, sudeginti bereikalingus riebalus. Būtent amino rūgštis padeda deginant riebalus neprarasti raumenų masės, kas labai dažnai nutinka.

adangi amino rūgštis yra viena iš svarbesnių raumenų statybinių medžiagų, jas būtina vartoti kiekvieną dieną, nepriklausomai, treniruojatės tą dieną ar ilsitės, kadangi raumenys auga ne tik treniruočių metu. Tačiau neperdozuokite ir vienu metu vartokite rūgštis nedidelėmis dozėmis, kurios neturėtų viršyti 5-8 gramų (vėl gi, tai priklauso ir nuo Jūsų svorio, kuo jis didesnis, tuo didesnę dozę amino rūgščių galite vartoti). Bandantiems perprasti kaip vartoti amino rūgštis vertėtų išskirti treniruočių ir poilsio dienas. Treniruočių dienomis 5-8 gramų dozių gali būti 3-5 (bendroje sumoja apie 15-20 gramų rūgščių), tuo tarpu poilsio dienomis – iki 15 gramų amino rūgščių, tai yra iki 3 dozių.

Negalintiems apsispręsti, kokia forma pirkti amino rūgštis (jų yra skystų, kapsulių, miltelių pavidaluose) – rekomenduojama rinktis miltelius, nes tai – pigiausia ir efektyviausia siūloma forma. Žinoma, nepatogu tai, kad reikia skiesti su vandeniu ar sultimis, tačiau taip sutaupysite nemažai pinigų.

Tiek amino rūgšties, tiek ir proteinai ar kreatinai gali būti vartojami kartu, todėl jei galvojate ne tik kaip vartoti maisto papildus, bet ir kurie Jums svarbesni, bandykite visus. Taip galėsite rasti Jums tinkamiausią, optimaliausią sprendimą, sužinosite, kurių medžiagų Jums reikia daugiau, o kurių mažiau. Be to, taip tikrai greitai galėsite pasiekti rezultatų.

Nors visuomenėje sklando įvairios nuomonės apie įvairius maisto papildus, dažnai jos nėra patvirtintos. Žinoma, labai svarbu, kad maisto papildai nesudarytų didesnės dalies nei natūralus ir sveikas maistas (būtinai pasidomėkite apie sveiką mitybą užsiimdami sportu ir rinkdamiesi papildus), todėl dar kartą pabrėšime, kad proteinas, kreatinas, amino rūgštys tėra maisto papildai, o ne pakaitalai. Be viso to, atkreipkite dėmesį į galimą šalutinį poveikį, atidžiai perskaitykite papildo aprašymą, pasidomėkite, ar neturite alergijos kuriai nors sudedamajai daliai, priešingu atveju klausimas kaip vartoti papildus sportuojant gali pavirsti klausimu kaip gydytis alergiją ir išbėrimus. Nepamirškite, kad sportas yra sveikata, kol tai netampa liga.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 5+5=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")