Kaip gaminti sraiges bei varles?

Visame pasaulyje sparčiai plinta egzotinio maisto populiarumas. Prie jūros gėrybių dauguma žmonių jau įprato, tai daugumoje šalių patapo įprastu, kasdienišku maistu, tuo tarpu žmonėms pritrūko kažko naujo ir neįprasto. Taigi dėl šios priežasties pradėta gaminti sraiges ir varles kone visame pasaulyje. Iš pirmo žvilgsnio atrodytų šie padarai slidūs, nemalonūs, tačiau tinkamai pagaminus jie gali tapti puikiu patiekalu vakarienei – delikatesu.

Lietuvoje sraigių rasti galima greitai ir labai lengvai kiekviename miškelyje, ypač po lietaus. Dažniausiai gaminamos vynuoginės sraigės, jos pakankamai didelės, todėl patogu gaminti ir valgyti. Receptų kaip gaminti sraiges galima rasti labai daug ir skirtingų, kiekvienas gurmanas pasakys savo mėgstamiausią sraigių pateikimo būdą. Tačiau dažniausiai skiriasi įdarai ir priedai, o sraigių valymas ir apdorojimas išlieka toks pats. Prisirinkus norimą kiekį sraigių patartina jas tris paras palaikyti sausoje vietoje, tai gali būti kartoninė, medinė ar plastmasinė dėžė, taip pat, keli didesni stiklainiai. Laikymas yra reikalingas tam, kad jų organizmas kuo geriau savaime išsivalytų ir neliktų nesuvirškinto maisto. Norint kad sraigės įgautų tam tikro skonio galima jas pamaitinti prieskoninėmis žolelėmis. Taigi, išvalius sraigėms organizmą galima pradėti jas virti.

Pirmiausiai atskiriamas kiautas nuo šliužo, tada verdama atskirai viename puode kiautai, kitame šliužai. Kiautus reiktų virti apie valandą, o pačias sraiges apie tris valandas. Kiautai verdami tam, kad iš jų išsivalytų likusi sraigės dalis, o šliužai yra valgoma sraigės dalis, todėl juos reikia ilgai virti, kad jie suminkštėtų ir išsidezinfekuotų. Prieš baigiant virti šliužus galima į vandenį įdėti morkų, bulvių, prieskonių, taip bus gautas sultinys. Išvirus kiautams ir šliužams jų paruošimas baigtas, dabar belieka pasirinkti būdą kaip sraigės bus patiekiamos. Gali būti verdama sraigių sriuba arba tiesiog patiekiamos įdarytos sraigės. Įdaras taip pat gali skirtis, galima tiesiog užkepti sraiges su sviestu arba gaminti jas su grybais, kiaušiniais ar mėsa. Jei sraigės gaminamos pirmą kartą, tada lengviausia jas kepti su sviestu. Tokiu būdu ruošiant sraiges reikia paimti išvirusį kevalą, į jį įpilti sultinio kuris liko išvirus šliužus ir įdėti patį šliužą, o ant viršaus uždėti sviesto, visas įdarytas sraiges sudėti į kepimo indą taip, kad neapvirstų ir apie 15 minučių kepti orkaitėje. Sviestas turi išsilydyti, jis susimaišys su sultiniu, o sraigė pritrauks sviesto skonio. Taigi sraigės paruoštos, belieka jas tik suvalgyti.
Sraigės nelabai tinkamas patiekalas kasdieniniam pietų stalui, nes jų gamyba atima labai daug laiko, tačiau vakaronei su draugais puiki atrakcija ir pramoga. Sraigių gamyba gali būti puikus būdas smagiai praleisti laiką su draugais, išmėginti ką nors naujo.

Dar vienas kiek neįprastas Lietuvoje delikatesas yra varlių kojelės. Šis patiekalas kiek greičiau paruošiamas nei sraigės, be to, tai yra mėsos patiekalas, todėl labiau įprastas skonis nei gličios sraigės. Tikriausiai varlių kojeles paragauti susigundytų daugiau žmonių nei sraigių, nes tai artimesnis maistas mūsų kraštui, tačiau dėl to nebelieka tokios egzotikos. Kaip gaminti varles egzistuoja visa galybė panašių ir skirtingų būdų, tačiau svarbiausia jas gerai išvirti ar iškepti ir patiekti su norimu padažu bei ingredientais. Varlių kojelių galima įsigyti didesnėse maisto prekių parduotuvėse, paprastai jos būna vakuuminiuose maišuose, gali būti užšaldytos arba tik atvėsintos. Jei turite užšaldytas varlių kojeles pirmiausiai jas atitirpinkite. Nuplautas kojeles galima sudėti į puodą. Kaip ir kitą mėsą reikia marinuoti, kad mėsa būtų minkštesnė ir įgautų marinato skonio. Kokį marinatą naudoti tai jau skonio reikalas: galima varlių kojeles užpilti pienu, įlašinti česnako sulčių ir palikti nakčiai marinuotis. Išsimarinavusią mėsą nusausinti ir sumaišyti su įvairiais prieskoniais: druska, pipirais, džiovinta paprika, galima įdėti ir svogūnų ar česnakų, taip pat kitų mėgstamų prie mėsos tinkančių prieskonių. Paruoštas kojeles apvolioti miltuose, taip pat galima įmaišyti ir prieskoninių žolelių bei kepti įkaitusiame aliejuje. Ilgai jų kepti nereikia, tačiau jos turi tapti auksinės spalvos. Taip keptos kojelės puikus užkandis ir delikatesas, jos bus traškios ir skanios ne tik karštos, bet ir atšalusios. Tačiau varlių kojeles galima ne tik kepti bet ir virti. Tereikia išmarinuotą mėsą su kaulais sudėti į puodą, užpilti vynu ir įberti norimų prieskonių. Kojelės nėra didelės todėl išverda pakankamai greitai, užtenka virti vos apie 15 minučių. Prieš baigiant virti galima įdėti grietinės, krapų, petražolių, svogūno laiškų, pagardinimui, kad išsiskirtų skonis pravartu įspausti truputį citrinos sulčių. Virtos varlių kojelės skirtingai nei keptos turėtų būti valgomos tik kol karštos.

Norint pasilepinti kažkuo neįprastu, galima pasigaminti jūros gėrybių, o jei tai jau atrodo per daug įprasta ir nusibodę verta įsiminti kaip gaminti sraiges. Jos turi daug baltymų ir kitų organizmui naudingų maisto medžiagų. Tai galbūt nebus labai sotus maistas, tačiau kaip užkandis draugų apsuptyje puikiai tiks. Na, o jei nedrįstate nuryti šliužo yra puiki alternatyva maisto paįvairinimui – varlių kojelės. Perpratę informaciją kaip gaminti varles paragausite netradicinio patiekalo, tačiau mažiau egzotinio, neįprasto ar kai kuriems sukeliančio pasibjaurėjimą.

Jei matote netikslumų, klaidinančios informacijos ar norite tinkamai papildyti konkretų straipsnį visiems įdomia informacija, rašykite mums el. paštu info@kaip.lt.

Komentarai:

Komentarų dar nėra. Būkite pirmi!

Komentuoti:

Kiek bus 6+5=?  (patikrinimas, ar formą pildo ne "robotas")